Stan prawny na dzień 30.06.2017
Obecnie w polskim górnictwie
węglowym są stosowane dwa typy lamp górniczych, lampa nahełmna
RC – 12 i LN – 10.
Lampy RC-12 są lampami akumulatorowymi dopuszczonymi do pracy w podziemiach kopalni i służą, jako indywidualne źródła światła dla pracowników dołowych.
Składają się z.
▬ akumulatora zasadowego,
▬ głowicy z żarówką dwuwłóknową oraz wyłącznika,
▬ przewodu oponowego łączącego głowicę z akumulatorem.
Są to lampy starego typu stosowane od wielu lat i stopniowo wycofywane.
Górnicza Lampa Nahełmna LN - 10 jest nowoczesną lampą akumulatorową wprowadzana obecnie do polskiego górnictwa.
Składa się z dwóch podstawowych części: puszki z bezobsługowym akumulatorem oraz głowicy. W głowicy zamiast tradycyjnej żarówki zastosowano dwie diody – główną i pomocniczą. Wyłącznikiem lampy można zaświecić tylko diodę główną. Lampa może być eksploatowana przez 10,5 godzin. Po upływie tego czasu następuje samoczynne ograniczenie prądu świecenia do 30% wartości nominalnej. Po półtorej godzinie następuje całkowite wyłączenie lampy. Umożliwia to wymagane przepisami działanie nadajnika lokacyjnego jeszcze przez 170 godzin. Dioda pomocnicza zapala się automatycznie w przypadku awarii diody głównej bądź awarii układu sterującego.
DANE TECHNICZNE:
▬ Bateria 4 ogniwa Ni-MH,
▬ Napięcie znamionowe 4,8 V,
▬ Pojemność akumulatora 8,5 Ah,
▬ Żywotność akumulatorów min. 800 cykli,
▬ Żywotność źródła światła min. 60 000 h,
▬ Czas świecenia 12 h,
▬ Zakres temp. pracy - 5oC ÷ + 40oC,
▬ Masa lampy 1,45 kg,
▬ Wymiary lampy 105 x 160 x 60 mm.
Czynności związane z pobieraniem lampy:
▬ Pracownik może pobierać tylko tę lampę, która została mu przydzielona na stałe i na której umieszczono tabliczkę z jego numerem znaczka. Jeżeli ta lampa jest niesprawna — lampę rezerwową wydaje obsługa lampowni.
▬ Przed zdjęciem lampy z wieszaka należy sprawdzić jej stan naładowania. Stan ten wskazuje wskaźnik znajdujący się nad wieszakiem lampy (powinna świecić zielona lampka).
▬ Lampę zdejmujemy w ten sposób, że najpierw zdejmuje się głowicę lampy przekręcając ją w lewą stronę o 180°, a następnie akumulator.
▬ Po zdjęciu głowicy należy sprawdzić, czy dioda LED jest sprawna. Sprawdzenia dokonuje się przez obrót pokrętła wyłącznika lampy.
▬ Po dokonaniu kontroli lampy należy akumulator włożyć do nieuszkodzonego pokrowca.
▬ W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek usterek należy lampę osobiście oddać do warsztatu lampowni, oraz pobrać rezerwową lampę wydaną przez obsługę lampowni.
▬ Przy pobieraniu rezerwowej lampy obowiązują te same czynności kontrolne, co przy pobieraniu swojej.
▬ Po pobraniu lampy należy skontrolować działanie urządzenia lokacyjnego - sprawne jego działanie jest wtedy, gdy w stronę urządzenia pomiarowego zbliżymy akumulator lampy i zapali się w urządzeniu lampka kontrolna. Urządzenia sprawdzające znajdują się przed wejściem do warsztatu lampowni.
▬ Po ukończeniu dniówki należy lampę osobiście oddać do lampowni zawieszając ją w wieszaku ładownicy, i zamknąć na przydzieloną kłódkę, zabezpieczającą przed kradzieżą.
▬ Zawieszanie lampy w ładownicy odbywa się w kolejności odwrotnej niż zdejmowanie, tzn. najpierw zakłada się na hak akumulator pamiętając, że zakłada się go kablem do wnętrza ładownicy, a następnie zawiesza głowicę.
▬ Po zawieszeniu lampy należy zwrócić uwagę na to, czy ładuje się akumulator lampy (świeci lampka żółta).
▬ Użytkownik lampy w trakcie jej eksploatacji zobowiązany jest:
· nosić akumulator lampy w nieuszkodzonym pokrowcu, chronić go przed uszkodzeniem mechanicznym,
· chronić przewód oponowy przed nadmiernym skręceniem lub wyrwaniem,
· chronić głowicę lampy przed uszkodzeniem,
· pracownik, który przebywał na dole dłużej niż 10 godzin, powinien w dniu następnym zgłosić się do obsługi lampowni po przydzielenie lampy rezerwowej, aby umożliwić swojej lampie dobre naładowanie akumulatora,
· pracownik pobierający lub oddający lampę winien zwrócić uwagę na to, aby nie odłączyć od ładowania lamp sąsiednich,
· zabrania się wszystkim użytkownikom lamp LN-1O jakichkolwiek samowolnych napraw, oraz ich otwierania a w szczególności wykręcania śruby zabezpieczającej nakrętkę głowicy.
Uwaga:
▬ Po zakończeniu dniówki, w przypadku zauważenia jakiejkolwiek niesprawności lampy należy ją oddać do warsztatu lampowni.
▬ Każdy pracownik odpowiada za stan techniczny swojej lampy.
▬ W przypadku stwierdzenia samowolnych napraw lub umyślnego uszkodzenia lampy, w stosunku do tych osób wyciągnięte zostaną konsekwencje służbowe.