2. Klasyfikacja kombajnów
chodnikowych
3. Zalety i wady kombajnów
chodnikowych
3. Ogólna budowa kombajnu AM-50z
Kombajn chodnikowy jest zespołową maszyną roboczą, wykonującą równocześnie kilka różnych prac. W wyrobiskach korytarzowych kombajny chodnikowe wykonują równocześnie trzy czynności:
· urabianie,
· ładowanie,
· odstawę urobionego materiału poza kombajn na dalsze środki transportu.
Czynnością niezależną, wykonywaną przy zatrzymanym kombajnie, jest obudowa wyrobiska.
W polskich kopalniach kombajny
chodnikowe zaczęto stosować po II wojnie światowej. Były to głównie radzieckie
kombajny frezujące typu: PK-2, PK-3, PK-7 i PK-9.
W roku 1974 rozpoczęto próby z kombajnem AM-50 produkowanym przez austriacką
firmę Voest-Alpine. Od 1976 roku w wyniku kooperacji
polskiej firmy REMAG oraz austriackiego producenta rozpoczęto licencyjną
produkcję modelu AM-50p. Po wygaśnięciu
licencji w 1985 roku, firma REMAG zmodernizowała kombajn AM-50 o swoje
rozwiązania. Powstały kombajny chodnikowe
całkowicie polskiej konstrukcji. Obecnie REMAG oferuje kombajny typu KR-150z,
R-120, R-130 oraz R-200. Jednocześnie
REMAG cały czas produkuje zmodernizowany kombajn AM-50z, który zostanie
omówiony w dalszej części opracowania.
Nie można zapomnieć o innych polskich producentach kombajnów chodnikowych. Firma KOPEX GROUP oferuje kombajny chodnikowe KTW-150 i KTW-200. Natomiast spółka EGÓR+ZAMET ma w swojej ofercie kombajny chodnikowe TM 100, TM 100S, TM 160, TM 300. Innym przedsiębiorstwem z branży maszynowej jest BUMECH S.A., który oferuje kombajny AM-50-BUMECH/Z1.
Kombajny chodnikowe produkuje się także w wielu krajach europejskich. Głównymi producentami w Niemczech są firmy: Eickhoff, Paurat, Westfalia Lünen, w Wielkiej Brytanii Dosco i Anderson Strathclyde, w Austrii Voest Alpine, we Francji SDS, a w Rosji CNIPODZEMMASZ.
W światowym górnictwie węglowym, głównie w kopalniach amerykańskich, australijskich oraz RPA, stosowane są kombajny chodnikowe ramionowe urabiające liniowo produkowane głównie przez firmy Joy i Sandvik Voest Alpine Bergtechnik GmbH. Kombajny te wykonują wyrobiska o przekroju prostokątnym, na całą szerokość organu urabiającego. Zastosowanie tego typu kombajnów jest uzależnione od warunków stropowych, gdyż do zabezpieczenia wyrobiska wykorzystywana jest obudowa kotwowa. W tych warunkach uzyskiwane postępy wynoszą nawet do ponad 100 metrów na dobę. Natomiast wykorzystując te maszyny do eksploatacji węgla systemami filarowo-komorowymi uzyskiwano dobowe wydajności wydobycia dochodzące do kilku tysięcy ton.
Ze względu na sposób urabiania kombajny chodnikowe można podzielić na wykorzystujące zasadę urabiania poprzez:
- udar (rys. 1a),
- nacisk statyczny (rys. 1b),
- skrawanie (rys. 1c).
Rys. 1. Zasady
urabiania mechanicznego
Najlepszą metodą urabiania skał okazała się zasada skrawania, która daje dobre efekty przy urabianiu węgla i skał miękkich. Kombajny wykorzystujące tą zasadę te można podzielić następujące grupy, które ilustruje rysunek 2.
Rys. 2. Podział kombajnów chodnikowych skrawających
Inny podział kombajnów chodnikowych w tej grupie, można rozpatrywać według sposobu i kształtu wykonywanego wyrobiska. Kombajny te można podzielić na;
- urabiające pełnym przekrojem,
- urabiające przekrój wyrobiska częściami.
Kombajny urabiające pełnym przekrojem
Organy urabiające kombajnów urabiających pełnym przekrojem pracują na ogół na zasadzie zwiercania calizny i wykonują wyrobiska o przekroju okrągłym lub owalnym, korygowanym łańcuchami wrębowymi. Najczęściej dwa organy wiercące wykonują zasadniczy przekrój chodnika, a łańcuchy skrawające wyrównują strop i spąg wyrobiska. Organ urabiający pokrywa całą powierzchnię przodku i urabia go jednocześnie przy stałym docisku i posuwie maszyny do przodu.
Kombajny
urabiające przodek częściami
Kombajny te wyposażone są w małe organy urabiające, które mają stosunkowo dużą swobodę ruchów. Do kombajnów tych zaliczmy kombajny łańcuchowe, tarczowe oraz głowicowe.
Inna klasyfikacja kombajnów to podział ze względu rodzaj urabianych skał. I tu kombajny chodnikowe podzielono na dwie zasadnicze grupy:
— na kombajny dla węgla i skał o wytrzymałości do około 120 MPa np. AM-50z,
— na kombajny dla skał o wytrzymałości powyżej 120 MPa np. AM-105 IC.
Zastosowanie do drążenia chodników kombajnów daje następujące korzyści:
- wyeliminowanie ręcznego ładowania urobku,
- wyeliminowanie operacji wiercenia otworów strzałowych i strzelania,
- zwiększenie postępu drążenia wyrobiska,
- lepsze utrzymanie stropu i większa trwałość wyrobisk poprzez wyeliminowanie robót strzelniczych,
- dokładne wykonywanie profilu wyrobiska,
- mniejsze koszty drążenia chodników,
- mniejszym kosztom utrzymania wyrobisk,
- szybsze udostępnienie frontu eksploatacyjnego.
Do wad drążenia wyrobisk przy pomocy kombajnów należy zaliczyć:
- duży koszt inwestycyjny,
- wymagany wysoki stopień kwalifikacji obsługi,
- zagrożenia od hałasu i drgań,
- duże zapylenie i konieczność jego zwalczania,
- zwiększone zagrożenie pożarowe, wynikające z zastosowania olejów mineralnych,
- wzrost temperatury w wyrobiskach.
Firma Voest Alpine produkcję kombajnów chodnikowych zapoczątkowała modelem F-6A budowanym na licencji węgierskiej. Modernizując ten kombajn zbudowała mocniejszy model oznaczony AM-50. Od 1976 roku w wyniku kooperacji polskiej firmy REMAG oraz austriackiego producenta rozpoczęto licencyjną produkcję modelu AM-50p. Po15 latach produkcji w Polsce i wielu zmianach, kombajn ten jest nadal produkowany przez firmę „REMAG” o symbolu AM-50z — zmodernizowany.
Kombajn AM-50 z (rys. 3) jest przeznaczony do drążenia wyrobisk korytarzowych o przekroju 16,4 m2 w węglach i skałach o wytrzymałości na ściskanie do 60 MPa.
Rys. 3. Widok ogólny kombajnu AM-50z
Dane techniczne kombajnu:
· długość kombajnu: - 7470 mm
· wysokość kombajnu: - 1645 ± 50 mm
· szerokość ładowarki - 2000 ; 2500; 3000 (mm)
· masa kombajnu - 27 t
· maksymalna moc zainstalowana - 169 kW
· moc silnika organu urabiającego - 100 kW
· prędkość jazdy - 5 m/min
· ciśnienie w układzie hydraulicznym - 20 MPa
· dopuszczalne poprzeczne nachylenie wyrobiska - 5º
· dopuszczalne podłużne nachylenie wyrobiska - ± 18º
· Maksymalna wysokość wyrobiska - 3625 mm
· Urabianie poniżej linii spągu - 185 mm
· Maksymalna szerokość wyrobiska - 4660 mm
Dodatkowe wyposażenie
kombajnu:
- zespół wiertniczy typu WOU-D
- manipulator BDS-B-12
- kołowrót górniczy KG-0000
- przystawka wiertnicza typu HPW/R-2000
- zespół do wiercenia wyprzedzającego typu
RWW-1
- podest roboczy z mechanizmem podnoszenia stropnicy sterowany
hydraulicznie
Kombajn AM-50z, jak większość kombajnów frezujących, składa się z zespołów przedstawionych na rysunku 4.
Rys. 4. Główne zespoły kombajnu AM-50z
Zespoły kombajnu:
Na ramie głównej podwozia osadzona jest obrotnica z przegubowo przymocowanym do niej organem urabiającym kombajnu. Dzięki obrotnicy i cylindrom hydraulicznym organ urabiający może wykonywać równocześnie ruchy pionowe i poziome, a obracające się głowice urabiające uzbrojone w noże skrawające mogą urabiać przodek o przekroju dowolnego kształtu.
Organ urabiający kombajnu AM-50z składa się z następujących zespołów:
- elementu przegubowego mocowania organu i cylindrów podnoszenia do obrotnicy,
- silnika elektrycznego,
- przekładni zębatej,
- głowic urabiających.
Trzy pierwsze zespoły, skręcone ze sobą śrubami, stanowią ruchome ramię wysięgnikowe, na którego końcu, na wale przekładni zębatej, osadzone są głowice skrawające.
Na rys. 5 pokazano widok boczny całego organu urabiającego oraz przekrój pionowy obrotnicy. Stała część obrotnicy mocowana jest do ramy głównej podwozia. Na tej części osadzona jest część ruchoma obrotnicy z przegubowo do niej mocowanym organem urabiającym wraz z dwoma cylindrami hydraulicznymi ruchów pionowych organu.
Pod działaniem cylindrów organ urabiający może wychylać się do góry o kąt 49° od położenia poziomego, co pozwala na urabianie stropu na wysokości 3625 mm. W dolnym położeniu, przy wychyleniu o kąt 32° w dół, możliwe jest urabianie spągu 185 mm poniżej poziomu gąsienic.
Rys. 5. Widok boczny
organu urabiającego wraz z obrotnicą
Rys. 6. Widok z góry
organu urabiającego wraz obrotnicą
Na rysunku 6 pokazano widok organu urabiającego z góry oraz przekrój poprowadzony przez mechanizm obrotu. Na części ruchomej obrotnicy osadzone jest koło zębate. Koło to zazębia się z zębatką umieszczoną w cylindrze hydraulicznym między dwoma tłokami. Cylinder obrotu i obudowa koła zębatego stanowią jedną całość z częścią stałą obrotnicy. Doprowadzenie oleju do pierwszego lub drugiego cylindra powoduje obrót obrotnicy wraz z organem urabiającym. Graniczne wychylenie organu od osi wynosi 36° w każdą stronę, co pozwala na urabianie chodnika o szerokości 4660 mm z jednego ustawienia kombajnu.
Na czopach wału przekładni mocowane są dwie głowice urabiające (rys. 7). Na pobocznicy głowic urabiających znajdują się uchwyty nożowe, w których mocowane są obrotowe noże skrawające. Są to noże styczne, w których siła skrawająca działa wzdłuż osi noża w kierunku jego uchwytu.
Rys. 7. Głowice urabiające
Kombajn AM-50z jest wyposażony w ładowarkę łapową, której głównym zespołem jest tzw. głowica ładująca, mocowana przegubowo do ramy głównej podwozia gąsienicowego. Dzięki cylindrom hydraulicznym głowica ma możliwość wychylania się o pewien kąt do góry i na dół, co pozwala na uzyskanie dużego prześwitu w czasie transportu oraz na dobre dostosowanie się głowicy do warunków spągowych w czasie ładowania.
Głowica ładująca w kształcie klina ma na swojej górnej płycie dwie łapy, których ruch nagarnia urobek na podawarkę zgrzebłową umieszczoną w środku kombajnu. Przekładnie napędu łap są napędzane za pośrednictwem łańcucha zgrzebłowego podawarki. A więc dwa silniki elektryczne za pośrednictwem przekładni napędzają jednocześnie podawarkę oraz ładowarkę.
Trzecią podstawową czynnością wykonywaną przez kombajn, poza urabianiem i ładowaniem, jest odstawa urobionej skały poza kombajn. Czynność tę spełnia krótki przenośnik zgrzebłowy, nazywany również podawarką. Zadaniem tego przenośnika jest odebranie z głowicy ładującej urobku i jego transport wzdłuż całego kombajnu, a następnie przekazanie go na połączony przegubowo z kombajnem tzw. przenośnik mostowy lub podwieszany. W takim układzie kombajn może zmieniać położenie w przodku, a wysyp przenośnika mostowego, przesuwając się nad przenośnikiem odstawy, zapewnia ciągłość odstawy urobku.
Podawarka kombajnu AM -50z (rys. 8) swoją budową, przypomina klasyczny przenośnik zgrzebłowy.
Rys. 8. Podawarka
kombajnu AM -50z
Kombajny chodnikowe buduje się na podwoziu gąsienicowym ze względu na swoje zalety: mały nacisk na spąg, duża zwrotność, dobra przyczepność do spągu.
Podwozie gąsienicowe jest zespołem nośnym całej maszyny, zapewniającym jej możliwość poruszania się w przodku, manewrowania i wywierania na organ urabiający odpowiedniego naporu potrzebnego w cyklu pracy maszyny.
Podwozie gąsienicowe kombajnu AM-50z składa się z następujących zespołów:
- ramy głównej,
- wózka gąsienicowego prawego,
- wózka gąsienicowego lewego.
Podstawowym elementem każdego wózka gąsienicowego jest rama, w której mocowane są:
- rolki nośne, na których spoczywa kombajn,
- gwiazda zwrotna z mechanizmem napinającym łańcuch gąsienicowy,
- napęd łańcucha, składający się z silnika napędowego i z przekładni zębatej z gwiazdą łańcuchową. Cały wózek między kołem zwrotnym a gwiazdą napędową opasany jest łańcuchem gąsienicowym.
Istotną rolę w pracy kombajnu spełnia układ hydrauliczny. Zapewnia on ruch: organu urabiającego, głowicy ładującej oraz łapy stabilizującej. Składa się z: zbiornika z pompą, cylindrów organu urabiającego, cylindrów głowicy ładującej, cylindra łapy stabilizującej, zespołu chłodzenia.
Bardzo, dzięki któremu wykonywane są podstawowe ruchy organu urabiającego oraz pomocnicze ruchy głowicy ładującej i łapy stabilizującej.
Rozmieszczenie zespołów i elementów hydraulicznych na kombajnie przedstawiono na rysunku 9.
Rys. 9. Rozmieszczenie elementów
hydrauliki
Kombajn AM-50z zasilany jest napięciem 500V. Poszczególne zespoły kombajnu napędzane są odrębnymi silnikami elektrycznymi sterowanymi z pulpitu za pośrednictwem elementów sterowania, znajdujących się w skrzyni aparatury elektrycznej. Wyposażenie elektryczne kombajnu jest w wykonaniu ognioszczelnym przewidzianym do pracy w pomieszczeniach kopalń metanowych ze stopniem niebezpieczeństwa wybuchu „c”.
Poszczególne zespoły kombajnu są napędzane silnikami elektrycznymi; jest ich sześć, a mianowicie:
- silnik organu urabiającego, 100 kW
- silnik układu hydraulicznego, 11 kW
- silniki przenośnika zgrzebłowego i ładowarki 2 x 11 kW
- silniki gąsienic 2x15 kW — AM-50z
Silnik organu urabiającego jest chłodzony wodą. Wszystkie silniki elektryczne kombajnu są wyposażone w bimetalowe czujniki temperatury, chroniące uzwojenia silników przed przegrzaniem. Silniki przeznaczone do napędu gąsienic posiadają zabudowane hamulce elektromagnetyczne.
Woda w kombajnie AM-50z służy do chłodzenia oleju w układzie hydraulicznym, chłodzenia silnika elektrycznego organu urabiającego i do zraszania.
Kombajn chodnikowy typu R-130 oferowany przez firmę REMAG jest zmodernizowaną wersją kombajnu AM-50, pozwalającą na drążenie chodników o przekroju do 22 m2 (wersja niska) lub 24 m2 (wersja wysoka), w skałach o maksymalnej wytrzymałości na ściskanie do 80 MPa. Poniższy film przedstawia pracę tego kombajnu.
Film
1. Źródło – You
Tube |
W celu zapewnienia właściwej eksploatacji i bezpiecznej pracy kombajny i urządzenia z nim współpracujące powinny być utrzymywane w dobrym stanie technicznym.
Kombajnista nie może spodziewać się bezpiecznej i wydajnej pracy, jeżeli sprzęt, którym ma pracować, jest uszkodzony lub wymagający niezwłocznej naprawy. Z tego też powodu powinien bezwzględnie przestrzegać wszelkich zaleceń ruchowych ujętych w instrukcji obsługi danego typu kombajnu oraz dokładnie przestrzegać dziennych i okresowych przeglądów, a o wszelkich zaobserwowanych uszkodzeniach należy niezwłocznie informować dozór.
Przegląd codzienny należy do obowiązków obsługi kombajnu i powinien być wykonywany zgodnie z dokumentacją techniczno ruchową. Do najważniejszych zaleceń należy:
- przegląd poszczególnych mechanizmów maszyny,
- sprawdzenie działania sterowania elektrycznego i hydraulicznego,
- sprawdzenie szczelności układu hydraulicznego,
- sprawdzenie oświetlenia i stanu elektrycznych przewodów oponowych,
- sprawdzenie stanu noży urabiających,
- przeczyszczenie dysz zraszających,
- smarowanie zgodnie z instrukcją obsługi.
Przeglądy okresowe i remonty zabezpieczające powinny być wykonywane według programu ułożonego przez dział maszynowy kopalni z uwzględnieniem zaleceń producenta. Harmonogram przeglądów powinien być konsekwentnie realizowany, aby nie dopuścić do nieprzewidzianych postojów maszyn.
Prawidłowe smarowanie kombajnu przeprowadzane zgodnie z harmonogramem jest konieczne do utrzymania pełnej jego sprawności i osiągnięcia zakładanej trwałości. Do smarowania należy używać tylko olejów i smarów zalecanych przez wytwórcę dla danego typu kombajnu, a podawanych w DTR-ce.
Po napełnieniu przekładni odpowiednią ilością oleju należy tylko okresowo kontrolować i uzupełniać ewentualny ubytek oleju. Przy nalewaniu oleju należy zachować czystość, aby do kadłubów nie dostały się jakiekolwiek zanieczyszczenia. Większość przekładni oprócz korka wlewowego i korka spustowego ma dodatkowo dwa korki kontrolne. Dolny korek wskazuje minimalny poziom oleju, a górny poziom maksymalny.
Bibliografia:
- A. Broen: Kombajny
Chodnikowe Wydawnictwo Śląsk 1993r
- J.
Antoniak, T. Opolski: Maszyny górnicze
część II. Wydawnictwo ŚLĄSK 1983 r.
-
http://www.kmg.agh.edu.pl/wiki/Kombajn_AM_50
(kwiecień 2013)
-
http://www.kopex.com.pl/idm,1041,kombajny-chodnikowe.html (kwiecień 2013)
-
http://www.elgor.biz.pl/oferta/ (kwiecień 2013)
-
http://www.bumech.pl/pl/40:Produkcja_urzadzen_i_maszyn_gorniczych_(kwiecień
2013)
-
http://www.remag.com.pl/w6x/pl/pl_wszystkie.htm
(kwiecień 2013)
-
http://foresightweglowy.gig.eu/main.php?dynxml0=strglowna.xml (kwiecień 2013)